FOTOTEST.CZ
modelingový server aneb praktická příručka pro modely a modelky


» otázky & odpovědi   » slovníček   » praktické rady   » mám šanci ?
» užitečné odkazy   » o tomto serveru


Modeling - otázky a odpovědi

Otázky, na které se nejčastěji ptají začínající modelové a modelky, informace, které by měl začínající model či modelka vědět před vstupem do modelingu.



Klikněte na otázku a dostanete odpověď (odpovědi jsou uvedeny níže na této stránce):

Jaké POŽADAVKY bych měl(a) jako model splňovat ?
OD KOLIKA LET se mohu věnovat modelingu ?
Chci se stát modelem, JAK TEDY ZAČÍT ?
Chci se stát modelem, jak NEzačít ?
Oslovil mě fotograf, skaut nebo zástupce modelingové agentury a nabídl mi spolupráci - jak reagovat ?
Kdy, kde a u koho si nechat nafotit MODEL BOOK ?
Kdy, kde a u koho si nechat nafotit FOTOTEST ?
Kdy a kde si nechat zhotovit SETKARTY ?
Jak si nafotit SNAPSHOTY pro účely prvního kontaktu s agenturou ?
Jak a kde přesně si ZMĚŘIT MÍRY prsa-pas-boky ?
Kdy a s kým fotit TFP nebo TFCD ?
Něco tady chybí, něco je jinak ?

Vysvětlení modelingových termínů a pojmů naleznete v sekci Slovníček modelingových termínů »



Jaké požadavky bych měl(a) jako model splňovat ?

Co se od modelů standardně očekává? Pěkná, štíhlá a vysoká postava, tj. muži většinou nad 183cm, ženy nad 173cm. Často jsou též zmiňovány tzv. ideální míry (např. pro ženské modely 90-60-90, někdy dokonce 89-59-89). Jakákoliv čísla ale nejsou rozhodující - pokud jste opravdu zajímavý model, není až tak důležité, že máte o nějaký ten centimetr míň či víc. Avšak hledat uplatnění v profesionálním modelingu bude zpravidla tím těžší, čím více se model vzdaluje od těchto požadavků.

Modelka by měla být pohledná či jinak zajímavá, naproti tomu mužský model by měl být výrazný a zajímavý typ. Kvalitní vlasy jsou výhodou, pleť v dobrém stavu víceméně nutností.

Další vlastnosti a schopnosti jako třeba herecký talent nebo pohybová či taneční průprava, umět pósovat a chodit po mole, jazykové znalosti nebo schopnost prosadit se a jiné obvykle zmiňované charakteristiky úspěšných modelů a modelek mohou být ku prospěchu, ale nejsou podmínkou pro začátek. Téměř všechno se totiž většinou dá naučit, pokud se vás ujmou skuteční profesionálové a pokud sami máte poctivý profesionální přístup a vytrvalost*.

*POZNÁMKA: Samozřejmě pokud jste např. příliš introvertní s nechutí se fotit nebo se jakkoliv presentovat na veřejnosti, asi pro vás modeling nebude to pravé;)

» návrat nahoru k seznamu otázek


Od kolika let se mohu věnovat modelingu ?

Žádné formální věkové omezení neexistuje, ale vhodný věk pro vstup do světa profesionálního modelingu je zpravidla mezi 15 a 22 lety, v některých případech i o něco dříve, málokdy (s výjimkou mužských modelů) později. Ne, že by ti, kteří nespadají do tohoto věkového rozmezí neměli šanci, ale většinou je pak těžší uspět.

» návrat nahoru k seznamu otázek


Chci se stát modelem, jak tedy začít ?

Pokud se chcete věnovat profesionálnímu modelingu a myslíte si, že byste k tomu mohli mít patřičné předpoklady, a chcete se co nejefektivněji dozvědět na čem jste, domluvte si schůzku nejlépe v několika kvalitních a solidních modelingových agenturách.

Na první návštěvu do agentury přijďte nenalíčení nebo jen opravdu velmi jemně nalíčení a v šatech, které dají vyniknout vaší postavě. Pokud máte nějaké fotky, vezměte je sebou, ale úplně postačí i podomácku nafocené snapshoty (viz níže), ale pokud nemáte žádné vhodné fotky, nebojte se přijít i bez fotek.

Je dobré navštívit agentur několik, nejen proto, abyste si sami mohli na základě porovnání jejich přístupů a nabídek vybrat, co je pro vás nejlepší, ale také proto, že v každé agentuře mohou mít trochu jiný vkus, resp. je každá zaměřená na trochu jiný trh, jiné klienty. Je běžné, že vás v několika agenturách odmítnou, aby vás v další přijali s otevřenou náručí.

Důležité je zkoušet štěstí jen v kvalitních a solidních agenturách, kde máte jistotu, že berou jen takové modely, pro které pak opravdu mohou sehnat práci a u kterých nebude muset platit např. zápisné, registrační poplatky, úvodní zaškolení či školy modelingu a jiné poplatky, popř. nebudete muset platit nadsazené částky za nafocení fototestů, protože cokoliv z toho naznačuje, že agentura pomáhá spíše sama sobě než svým modelům.

» návrat nahoru k seznamu otázek


Chci se stát modelem, jak NEzačít ?

Mnoho lidí si mylně myslí, že je nutné si nejdříve nechat nafotit presentační fotografie od profesionála nebo dokonce celý "book" a teprve pak se mohou odvážit jít do špičkové agentury. Pravda je taková, že opravdoví a zkušení profesionálové v kvalitních modelingových agenturách většinou spolehlivě odhadnou nejlépe pohledem na živého, nenalíčeného člověka, jestli má na to být úspěšný model. Samozřejmě pokud máte nějaké fotky, je dobré je s sebou do agentury vzít, ale úplně postačí podomácku nafocené tzv. snapshoty (viz níže) nebo i ne moc staré fotky z rodinného alba.*

Ptát se všech svých známých nebo i profesionálních fotografů na jejich názor, účast na různých soutěžích krásy (pokud nejsou pořádány kvalitními modelingovými agenturami), soutěžích miss nebo dokonce absolvování různých "škol modelingu" a získávání různých certifikátů vám opravdu moc nepomůže. Jen v kvalitní modelingové agentuře mají nejlepší představu o tom, jaký typ modelů je aktuálně žádaný, pro koho dle svého zaměření mohou zajistit práci.

A taky většinou nemá cenu vstupovat do druhořadých modelingových agentur, které sice berou každého (i toho kdo očividně nesplňuje modelingová kritéria), ale které zpravidla neseženou dostatek práce, pokud vůbec, ale spíše naopak různými fintami (např. "školy modelingu" či "kursy pro modelky") inkasují peníze od modelů. Prostě pokud vás v kvalitních modelingových agenturách nechtějí, smiřte se raději s tím, že modeling asi nebude pro vás anebo zkuste raději štěstí v slušných castingových agenturách, kde vás za malý poplatek (cca 100-200 Kč) nebo zdarma zaregistrují a máte šanci, že se třeba takto dostanete též k focení.

Nespoléhejte na Internet. Presentace na Internetu je sice dnes již téměř samozřejmostí, ale nečekejte, že touto cestou budete získávat rozumné množství smysluplných nabídek na slušnou práci. Spíš budete dostávat plno slušně řečeno podivných nabídek, které nemají s prací v profesionálním modelingu nic společného. Šance, že se přes internetovu presentaci dostanete do špičkové modelingové agentury nebo do profi modelingu vůbec, je velmi malá a to i v případě, že se začínající model(ka) presentuje na některém z tzv. "modelingových serverů".

V žádném případě nepodepisujte nic, aniž byste si to předtím pořádně pročetli. Zejména v případě smluv s agenturou je nanejvýš žádoucí (a to i v případě známých a solidních agentur) nechat smlouvu posoudit právníkem. Pokud by vám v agentuře nechtěli smlouvu k tomuto účelu zapůjčit nebo by vás dokonce nutili ji na místě podepsat, je to známka toho, že něco není v pořádku.

*POZNÁMKA: Samozřejmě každý profesionální scout nebo booker v agentuře je jenom člověk, který se může zmýlit nebo přehlédnout někoho zajímavého, takže podařené profi-fotky samozřejmě mohou pomoci zaujmout. Ale pokud hovoříme o opravdu kvalitních agenturách, jde spíše o výjimky.

» návrat nahoru k seznamu otázek


Oslovil mě fotograf, skaut nebo zástupce modelingové agentury a nabídl mi spolupráci - jak reagovat ?

Jedním slovem opatrně, což lze popsat stručně v těchto 4 bodech, následně podrobněji vysvětlených:
  • vemte si na dotyčného/dotyčnou kontakt i kontakt na agenturu, o kterou jde
  • sami mu/ji nesdělujte žádné osobní informace, zejména nesdělujte adresu bydliště, adresu školy/práce (ani nic z čeho by to bylo možné zjistit)
  • vše si pak doma ověřte z dostupných zdrojů (např. Internet, Obchodní rejstřík, telefonní seznam, známí...)
  • další schůzku domluvte buď přímo v sídle agentury nebo na bezpečném veřejném místě (na schůzky kamkoliv vždy choďte s doprovodem, není to žádná ostuda ani to není nevhodné)

Pokud vás na ulici nebo přes Internet osloví kdokoliv, kdo se vydává za fotografa, scouta nebo pracovníka modelingové agentury a vy ho nebo ji spolehlivě, přímo neznáte, měli byste být vždy maximálně obezřetní a nenechat se oslnit sebelákavější nabídkou nebo světově znějícím jménem.

Scout nebo pracovník agentury by vás měl především informovat, pro kterou agenturu (nebo agentury) konkrétně pracuje a měli byste obdržet kontakt např. formou visitky s adresou sídla agentury, pevnou telefonní linkou a/nebo jinými údaji, na základě kterých si budete moci sami bezpečně ověřit, zda taková agentura vůbec existuje, jaké modely zastupuje a v neposlední řadě i zda člověka, který vás oslovil vůbec znají. Obdobně byste si měli mít možnost ověřit i člověka vydávajícího se za fotografa a mj. se i podívat na ukázky jeho prací popř. ověřit pro koho a co skutečně fotí.

Pokud dostanete jako kontakt pouze mobilní telefon, emailovou adresu nebo internetové stránky (na kterých nenajdete adresu sídla, pevnou telefonní linku, fax apod.), pak, ať už to bude odůvodněno napohled jakkoliv věrohodně, něco asi nebude v pořádku, resp. byste měli dále postupovat hodně opatrně (pokud vůbec). Mimochodem to samé platí i o inserátech v tisku či na Internetu, ve kterých jsou sice lákavé nabídky, ale chybí tak podstatný údaj jako je adresa sídla firmy nebo dokonce její název.

Naopak vy byste takovému člověku (dokud si nejdříve dotazem přímo v agentuře nebo v obchodním rejstříku nebo jinak spolehlivě neověříte jeho pravost a solidnost) neměli o sobě poskytovat žádné osobnější údaje, takže byste zejména neměli uvádět adresu bydliště, adresu školy a pevnou (!) telefonní linku ani posílat na neověřenou emailovou adresu svoje fotky. Když už, je dobré poskytnout maximálně svou emailovou adresu, popř. mobilní telefon (ale pamatujte, že nevíte s jistotou, komu jej vlastně dáváte) nebo se raději dohodnout, že se ozvete sami, až si vše ověříte, rozmyslíte a poradíte se s blízkými.

» návrat nahoru k seznamu otázek


Kdy, kde a u koho si nechat nafotit model book ?

Aby book (též "model book" či "portfolio", viz book v sekci Slovníček modelingových termínů) kvalitně representoval model(ku), měl by obsahovat především nejlepší a nejzajímavější fotky, které nafotí model(ka) během celé své kariéry, fotky, které ukazují jak rozmanitě a zajímavě model může vypadat i jak vypadá ve skutečnosti. Z toho vyplývá, že nafotit book během jednoho nebo několika dnů u jednoho fotografa prakticky nelze*, book je třeba si postupně budovat. Rozhodně je zpravidla zbytečné (resp. nejistá či spíše neopatrná, v každém případě nákladná investice) nechat si fotit fotky do booku před vstupem do kvalitní modelingové agentury. Zkrátka první krok je navázat spolupráci s kvalitní modelingovou agenturou a teprve pak ve spolupráci a po dohodě s ní řešit focení fotek do booku.

*POZNÁMKA: U jednoho fotografa nebo fotografky je možné nafotit tzv. fototest (zpravidla 3 až 5 presentačních fotografií), tedy jakýsi základ, doplnění nebo aktualisaci booku.

» návrat nahoru k seznamu otázek


Kdy, kde a u koho si nechat nafotit fototest ?

Fototest ve významu nafocení presentačních fotografií pro model (zpravidla v počtu 3 až 5, víc většinou nemá cenu, viz fototest v sekci Slovníček modelingových termínů) nebývá levná záležitost a přitom špatně nafocený fototest, tj. špatné presentační fotografie mohou zkazit kariéru v modelingu ještě dříve než začala. Proto model by se měl při rozhodování, kde a u koho si nechá fototest nafotit, řídit především doporučením své modelingové agentury. Mimojiné i proto, že požadavky na presentační fotografie modelů se mohou v různých agenturách lišit a může se stát, že i kvalitní fotografie od renomovaného fotografa, za které model zaplatil nemálo peněz, nesplní požadavky agentury a je třeba nafotit fotografie znovu od fotografa, který požadavky agentury splňuje.

Ne, že by již před vstupem do agentury nafocený fototest musel být na škodu, ale pokud chcete ušetřit, resp. nemáte peněz na rozhazování, tak s nafocením (placeného) fototestu se vyplatí počkat, dokud o vás solidní a zavedená modelingová agentura neprojeví zájem.

» návrat nahoru k seznamu otázek


Kdy a kde si nechat zhotovit setkarty ?

Výroba setkaret (viz setkarta v sekci Slovníček modelingových termínů) přichází nařadu, když model(ka) začíná obcházet castingy, na které se začínající model(ka) dostane až na vyjímky jen přes agenturu. Právě modelingové agentury obstarají výrobu setkaret, zpravidla jako součást servisu, který poskytují svým modelům (byť se povětšinou jedná o placený servis), popř. aspoň modelu doporučí, kde si nechat setkarty vyrobit. Začínajícím modelům, kteří nejsou v žádné agentuře se zpravidla výroba setkaret na vlastní pěst nevyplatí.

» návrat nahoru k seznamu otázek


Jak si nafotit snapshoty pro účely prvního kontaktu s agenturou ?

Pro první návštěvu v kvalitní agentuře* není nutné mít nafocené profesionální fotografie, ani profi fototest a už vůbec ne book, úplně postačí tzv. snapshoty (též "polaroidy", viz snapshot v sekci Slovníček modelingových termínů), které si může model nafotit i sám nebo s pomocí rodiny či známého, tj. bez profesionálního fotografického vybavení.

Snapshotem pro tento účel se rozumí série fotek zachycující detail tváře bez nalíčení přímo zepředu, z profilu (z boku) a poloprofil (mírně do boku natočená tvář, tj. ani úplně zepředu ani úplně zboku), pokud má model(ka) delší vlasy, pak se detaily tváře fotí s rozpuštěnými vlasy a s dozadu sepnutými vlasy (tj. v obou variantách současně) a celou stojící postavu zepředu a z profilu (z boku).

  zmenšená ukázka snapshotu
Ideální je stoupnout před neutrální pozadí (např. jednobarevnou stěnu, závěs apod.), pokud možno se vyvarovat použití zabudovaného blesku (např. fotit ve dne venku), snažit se, aby při focení detailu tváře byl obličej, resp. hlava téměř přes celou fotku (v lepším případě, pokud má foťák tzv. zoom, je použít maximální "zvětšení" resp. "přiblížení", aby nebyla hlava vlivem perspektivy deformovaná). Při focení postavy byla měla být celá stojící postava též téměř přes celou fotku, přitom neměla "uříznutou" hlavu či nohy. Postavu je vhodnější fotit spíše z úrovně pasu (ten co fotí by si tedy měl trochu pokleknout/přidřepnout).

*POZNÁMKA: Pokud opravdu nemůžete agenturu navštívit osobně a místo toho chcete poslat své fotografie, měly by též postačit uvedeným postupem nafocené snapshoty (fotit profi fotky pouze pro tento účel je zpravidla vyhazovaní peněz a v některých případech naopak kontraproduktivní, horší, neboť upravované, retušované fotky s kvalitním make-upem jsou pro tento účel bezcenné - profesionál zpravidla pozná i kvalitně provedenou retuš - a takové fotky pak často putují do koše neboť v agentuře potřebují v prvé řadě vědět jak model vypadá ve skutečnosti a až pak jak na fotkách vypadat může).

» návrat nahoru k seznamu otázek


Jak a kde přesně si změřit míry prsa-pas-boky ?

Někdo se možná bude usmívat nad touto otázkou, pro někoho je to však zapeklitý problém, protože kdo to zkoušel, brzy zjistí, že u jednoho člověka lze naměřit různé hodnoty u každé této míry.

Změřit míry úplně přesně prakticky nejde a v podstatě ani nemá smysl o úplně přesná čísla usilovat. Za prvé míry jsou pro začínající modelku spíše orientační údaj (víc záleží na celkovém tvaru těla) a za druhé už kvůli nepřesnostem, kterých se dopustí běžně prakticky každý při měření krejčovským metrem.

Zkrátka je lepší nechat problém "přesného" změření mír na agentuře, která vás bude zastupovat (nebo o tom uvažuje), resp. stejně si vás v kvalitní agentuře sami přeměří, ale pokud si chcete orientačně změřit své míry, zde je jednoduchý návod:

Míru "prsa" si můžete změřit v oblasti prsou, tj. pod ramenama, přes prsní svaly resp. ňadra (v normální podprsence, pokud třeba), v podstatě tam, kde naměříte nejvíc, za předpokladu, že metr není povolený ani příliš upnutý a že vás obepíná zhruba ve stejne výšce vepředu i na zádech (a taky, že vy nejste příliš zhluboka nadechnuti).

Míru "pas" si změříte přibližně ve výši pupíku, resp. tam, kde byste si, pokud máte štíhlou či sportovní postavu, měli naměřit nejmíň (opět za předpokladu, že metr je přiměřeně napnutý, tj. nijak ho neutahujete, a vy bříško příliš nezatahujete (i když přiměřeně napnuté břišní svaly mít můžete, resp. díky pravidelnému cvičení a udržování své kondice byste bříšní svaly měli mít přirozeně přiměřeně napnuté stále, tj. ne povolené nebo dokonce vystrčené břísko).

A míru "boky" si změříte tak, že se postavíte tak, že budete mít nohy těsně u sebe (důležité!), a metr povedete přes zadeček, v podstatě tam, kde naměříte nejvíc.

» návrat nahoru k seznamu otázek


Kdy a s kým fotit TFP nebo TFCD ?

TFP (time for prints, doslovně přeloženo "čas za fotky", viz TFP v sekci Slovníček modelingových termínů) a jeho obdoba TFCD (time for CD, viz TFCD) může být z hlediska modelu, fotografa, maskéra i dalších výhodná a to v případě, kdy by cena za nafocení podobných fotografií byla větší než výše honoráře za focení. TFP ale nemusí být výhodné vždy, protože to že vám nějaký fotograf nabídne nafocení fotek "zadarmo", neznamená, že se to musí vyplatit, resp. že fotky pro vás budou použitelné. Proto je dobré se nejdříve podívat, jak kvalitní fotky fotograf fotí, a domluvit se jaké fotky s vámi chce fotit a jak chce fotky s vámi dál použít (abyste např. nefotili reklamu, která se obvykle honoruje více než několika fotkami anebo aby fotky nebyly určené pro "zahraniční servery" s pochybným obsahem).

» návrat nahoru k seznamu otázek


Něco tady chybí, něco je jinak ?

Žádný zaručený recept na úspěšnou kariéru v modelingu není, zrovna tak jako není jediný správný způsob jak se v tomto oboru prosadit a/nebo uspět. Pokud jste tedy v Otázkách & odpovědích nenašli odpověď na svoji otázku nebo máte jiný názor či zkušenost, napište nám o tom.

» návrat nahoru k seznamu otázek



www.fototest.cz
www.fototest.cz

 
Praktické rady

Casting - 20 vteřin, které rozhodnou o vašem úspěchu »
Nepromarňujte zbytečně příležitosti aneb proč je důležité se na casting správně připravit »

Jak poznat kvalitní a solidní modelingovou agenturu? »
Stručná odpověď v 6 bodech s následným podrobnějším vysvětlením »

Jak se stát modelem, jak se stát modelkou? »
Stručná "nalejvárna" pro úplné nováčky na úvod do světa modelingu »





sponsor projektu
FOTOTEST.CZ je

www.fototest.cz
www.fotostudio.cz





UPOZORNĚNÍ: Všechny informace, názory, hodnocení, rady a doporučení zde uvedené nebo pocházející z tohoto serveru representují jeden (resp. několik) z mnoha možných pohledů či zkušeností v modelingu a v žádném případě za ně nijak neručíme. Neodpovídáme za obsah stránek, na které směřují odkazy zde umístěné, neručíme ani neodpovídáme za chování a jednání agentur a fotografů ani neručíme za správnost, přesnost a aktuálnost informací zde uvedených.


COPYRIGHT: Texty zde uvedené je možno používat k nekomerčním i komerčním účelům za podmínky, že u každého použití textu (nebo citování či použití jakékoliv jeho části) bude zřetelně uvedeno, že původní text pochází z FOTOTEST.CZ. V zájmu posílení dobrých vztahů doporučujeme dát nám o každém použití textu vědět.

Poznámka: Texty uvedené na tomto serveru byly vytvořené, napsané a/nebo sestaveny pro server FOTOTEST.CZ (pokud není u textu uvedeno jinak). Je potěšující, že texty z tohoto serveru putují po Internetu a nacházejí místo na jiných serverech nebo tiskovinách. Avšak pokud se někde vyskytují texty z tohoto serveru (ať už se jedná o celé články nebo jejich části v originální nebo pozměněné podobě), aniž by bylo uvedeno, že "text pochází ze serveru FOTOTEST.CZ" (nebo něco v podobném významu), znamená to, že ten, kdo je použil, (vědomě či nevědomě) nectí zákon a právo, ale hlavně přitom nedodržuje pravidla elementární lidské slušnosti, která velí při použití cizího textu uvést zdroj (tj. nepřisvojovat si slova někoho jiného a respektovat autorství). O takových stránkách a jejich vlastnících a o jejich solidnosti si udělejte obrázek sami.


aktualisováno 17.8.2016
© 2000-2016 FOTOTEST.CZ